Recenzja: Emeran Meyer- Twój drugi mózg. Komunikacja umysł- jelita.- Zdrowe podejście


"Polak głodny to Polak zły" mówi polskie porzekadło, ale w każdym stwierdzeniu jest prawda- posiłkując się książką Twój drugi mózg od Zdrowe podejście ujrzymy, że nie tyczy się tylko nas ;)

Kilka słów od producenta:
Wybitna książka lekarza, uczonego i światowego eksperta, który od ponad 40 lat wnikliwie bada zależności łączące mózg i jelita. 
Czy wiesz, że twoje jelita prowadzą nieustanną rozmowę z mózgiem? Co więcej, ta rozmowa ma ogromne znaczenie dla twojego zdrowia i nastroju, a nawet wpływa na podejmowanie przez ciebie decyzji! 
Coraz wyraźniej uświadamiamy sobie, że rola układu pokarmowego nie ogranicza się do trawienia. Dr Emeran Mayer wykazuje, że nasz układ pokarmowy to największy pod względem powierzchni narząd zmysłu z milionami receptorów i zakończeń nerwowych. Jednocześnie przewód pokarmowy to środowisko życia trylionów mikroorganizmów, których aktywność wykracza o wiele dalej poza strawienie tłustego obiadu. Z przewodu pokarmowego wciąż płynie do naszego mózgu gigantyczny strumień różnorodnych sygnałów. Wszystko to nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie, nastrój, stan psychiczny, a nawet zachowanie. 
Fascynujemy się penetracją najdalszych zakątków kosmosu i przepastnych głębi oceanów, ale do niedawna kompletnie ignorowaliśmy złożony wszechświat w swoim własnym organizmie - świat drobnoustrojów jelitowych. Wciąż pozostaje wiele do odkrycia na temat oddziaływania tego systemu na nasze zdrowie, jednak nauka wyraźnie dostrzega już, że oś mózg-jelita-mikrobiom ściśle splata stan zdrowia mózgu z tym, co jemy, jak uprawiamy i przetwarzamy żywność, jakie zażywamy leki, w jaki sposób pojawiamy się na tym świecie oraz w jakie interakcje wchodzimy przez całe życie z mikroorganizmami z otaczającego środowiska. Skoro zaczynamy w pełni rozumieć tę cudowną złożoność uniwersalnych współzależności, których jako ludzie stanowimy tylko malutki ułamek, jestem przekonany, że będziemy postrzegać świat, siebie i swoje zdrowie zupełnie nowymi oczami.

Więcej informacji:


Moja opinia:
Książka ładnie wydana, czcionka dopasowana do wygodnego czytania. Profesor Meyer ma ogromne doświadczenie jako gastroenterolog oraz specjalista od stresu.
Myślę, że wielu z nas spotkało się z bólem brzucha, biegunką (ogólnie rzecz biorąc nerwicą wegetatywną) przy stresie. Emeran Mayer przywołując szereg analogii (co łatwiej nam sobie zobrazować) bardzo jednoznacznie udowadnia, że istnieje silna zależność między mózgiem a jelitami, która wpływa nasze zdrowie i nasze samopoczucie. 


Autor udowadnia, że pierwsze oznaki chorób można rozpoznać po mikrobiomie. Lektura jest pełna ciekawostek. Z książki dowiemy się, że niektóre antybiotyki są w stanie przebić się przez mikroflorę bakteryjną jelit, przez co w układzie nerwowym pojawiają się stany lękowe, czy depresja- probiotyki zatem nie tylko potrzebne są, aby nasze jelita nie ucierpiały przy chorobie. Wspomina się nawet, że niektóre przypadki depresji pojawiają się przez skład gatunkowy bakterii w jelitach.


Twój drugi mózg to też skarbnica wiedzy o diecie i jej wpływanie na organizm. Autor na przykład wspomina o diecie wysoko tłuszczowej, a także uzależnieniu od niej. Wspomina także, że podanie bezpośrednio do żołądka porcji tłuszczu wywołuje złagodzenie objawów stresu psychicznego.


Czytając książkę Emeran Meyer zdziwicie się ile wspólnego z nauką ma powiedzenie "przez żołądek do serca" lub dowiecie czym jest zespół wymiotów cyklicznych. 

Komentarze

 1. Bardzo mnie zaciekawiła ta książka i chętnie do niej zajrzę :) Jestem ciekawa jak silna jest ta zależność i jak to wszystko działa :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa się wydaje ta książka, chętnie bym ją przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę że to książka dla mnie, muszę pomyśleć nad zakupem może mnie uleczy:)

  OdpowiedzUsuń
 4. pewnie moja ciocia była by zachwycona

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka o bardzo fajnym temacie, dobrze znać swój organizm i co jak w nim działa

  OdpowiedzUsuń
 6. Dokładnie, moje jelita zawsze reagują na mocny stres.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wow! Super propozycja.
  Coś czuję, że to moje gusta i idealnie by mnie zaiteresowała.
  Lubię takie książki.
  Pozdrawiam ze słonecznej Austrii! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jakoś nigdy nie zagłębiałam się w te tematy. Może czas najwyższy? :D Kto wie, może kiedyś sięgnę po tę pozycję ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mimo wszystko jakoś nie do końca jestem przekonana :P chyba nie dla mnie takie książki ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zastanowię się jeszcze nad tą publikacją.

  OdpowiedzUsuń
 11. Przez mój żołądek na pewno można dostać się do serca :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Awesome my dear
  Come to visit my blog
  kisses

  OdpowiedzUsuń
 13. Zbytnio nie przepadam za takimi książkami. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Jeśli lekko by się czytała to mogę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz :)
Jeżeli zaciekawił Cię mój blog to zapraszam do obserwowania :)
Jak zaobserwujesz to napisz mi o tym, a się odwdzięczę :)

Popularne posty: