Recenzja: "Wszystko o Wielkanocy"- Wydawnictwo Sfinks


Lada chwila będziemy przeżywać najważniejsze Święta. Była już zapowiedź książki, dzisiaj recenzja, w której chciałabym Was bliżej zapoznać z pozycją Wydawnictwa Sfinks odpowiednią na ten czas- "Wszystko o Wielkanocy".

Kilka słów od Wydawnictwa: Zmartwychwstanie jest fundamentem i istotą wiary chrześcijańskiej, a Wielkanoc upamiętniająca to wydarzenie jest najważniejszym świętem dla chrześcijan. Jak zauważa św. Paweł „A jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara” (1 Kor 15,14).  „Wszystko o Wielkanocy” to książka przybliżająca czytelnikowi wydarzenia, które miały miejsce w Jerozolimie ponad 2000 temu. 
Śmierć i zmartwychwstanie Jezusa są centrum wiary chrześcijan na całym świecie. Publikacja w wyważony sposób łączy poważne religijne i kulturowe treści z lekką dozą humoru.  

Więcej informacji: >KLIK<


Moja opinia: "Wszystko o Wielkanocy" to prawie 100-stronnicowe kompendium wiedzy o najważniejszych Świętach w życiu chrześcijan- Wielkanocy- poczynając od Środy Popielcowej, aż do Zmartwychwstania, nie braknie tutaj oczywiście informacji o obrzędach i symbolach, o czym szerzej napiszę na chwilę :)


Strona graficzna książki jest po prostu przepiękna! Barwne obrazki i zdjęcia nadają jej cudownej oprawy, są niczym rama dla obrazu- przyjemne dopełnienie dla oka. Nie tylko ozdabiają książkę, ale pomagają wczuć się w klimat Świąt oraz książki. Czcionka jest przyjaznej wielkości, nie jest za mała, dzięki czemu całość jest przejrzysta i przyjemna do czytania. 
Książka została podzielona na trzy części: skupiająca informacje teologiczne, liturgiczne oraz kulturowe, każda oznaczona jest innym kolorem- kolejno: czerwony, zielony, żółty.


Pierwsza część przybliży nam istotę oraz  znaczenie Zmartwychwstania Pańskiego. Dowiemy się o czym świadczy zmartwychwstanie, a także przeniesiemy się w  historię jego negacji, m. in. hipotezę oszustwa czy hipotezę wizji subiektywnych. Rozdział wprowadzi nas także (i nie tylko) w historię Całunu Turyńskiego, ukaże jego dokładne zdjęcie.  Po lekturze będziemy również wiedzieć w jaki sposób wyznaczana jest data kolejnych Świąt. Wszystko przeplatane jest cytatami z Biblii.


Liturgiczna część przedstawi nam cały okres oczekiwania na zmartwychwstanie Pana Jezusa- od Środy Popielcowej, przez Niedzielę Palmową, aż do Triduum Paschalnego, które kończy się Wielka Niedzielą. Nie zabraknie także informacji o Drodze Krzyżowej. Czy wiedzieliście, że najsłynniejszym nabożeństwem Drogi krzyżowej jest to odprawiane w Wielki Piątek w rzymskim Koloseum pod przewodnictwem papieża. Inna ciekawostka? Pierwszy raz zostało zorganizowane w 1750 roku przez papieża Benedykta XIV. Książka odkryje również przed nami wszystko o palmie wielkanocnej. Czy wiecie, że jej tradycja sięga aż średniowiecza?


Rozdział "żółty", jest najbardziej luźny, pełen ciekawostek- szczególnie odnośnie jajek. Po lekturze będziemy bogatsi o wiedzę symbolizmu jajka, także religijnego, aspektów dekoracyjnych. Bardzo dużo miejsca zostało poświęconego tematyce ozdabianiu jajek, robieniu pisanek, kraszanek, koloryzowaniu jajek naturalnymi "barwnikami", które znajdziemy w każdym domu :) Aby uzyskać żółty kolor wystarczy po prostu... curry, a niebiesko-szary- mrożone jagody :)


Dzięki trzeciej części moja głowa jest bardziej obfita o zagadnienie dziadów śmiguśnych czy rękawki, to oczywiście nie wszystko :) A wiecie jaka jest historia wielkanocnego króliczka? :) Dowiemy się także, więcej o wielkanocnych daniach, a także Wielkanocy na Świecie w poszczególnych krajach.


Całość uzupełnia quiz, który (uwierzcie mi) nie jest tak łatwy jak myślałam na początku. Z niektórymi pytaniami miałam niemały problem ;)


Książkę można kupić tutaj: Księgarnia internetowa Sfinks.info

Komentarze

 1. Dawno temu, kiedy jeszcze byłam dzieckiem ;-) barwiliśmy jajka na różne odcienie czerwieni za pomocą łupin z cebuli :-) A później ewentualnie trzeba było wydrapać wzory, albo wcześniej namalować je woskiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj jak ja uwielbiałam to za małego :)

   Usuń
 2. Ciekawa książka, przydałoby się taką poczytać, jeszcze teraz przed świętami :D.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można się z niej wiele dowiedzieć :)

   Usuń
 3. O tak, ozdabianie jajek! W tym roku chyba przykleję drobne kwiatuszki i listki, a potem zabarwię w łupinach cebuli :). Ciekawe pomysły na obchodzenie Świąt. Jestem ciekawa przepisów :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wygląda na to że to całkiem ciekawa książka :)
  a motyw quizu na pewno zachęca czytelników
  sama lubię takie zabawy :)
  pozdrawiam cieplutko myszko ;*

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię takie ciekawostki, nawiązania do tradycji i ogólnie takie książki :)

  Miłego wieczorku :))

  OdpowiedzUsuń
 6. dosyć ciekawa, szczególnie w czasie świąt kiedy chcemy poświęcić więcej czasu na przemyślenia ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczególnie, że to powinien być czas refleksji :)

   Usuń
 7. Ciekawa ksiązka :) w sam na na Święta ;)
  http://xblueberrysfashionx.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Już się nie mogę doczekać święconki :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj żebym ja się tak cieszyła jak Ty :D

   Usuń
 9. Fajna ta książka i widzę sporo ciekawych rzeczy :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz :)
Jeżeli zaciekawił Cię mój blog to zapraszam do obserwowania :)
Jak zaobserwujesz to napisz mi o tym, a się odwdzięczę :)

Popularne posty: