Przypraw każdej kuchni- Recenzja: Kozieradka mielona, Kolendra liść i Papryka wędzona słodka- Kociołek Smaków


Z rana o przyprawach Kociołka Smaków, których używam praktycznie na co dzień :)

Kozieradka mielona:

Kilka słów od producenta: Zastosowanie: kozieradka jako przyprawa używana jest przede wszystkim do przygotowania zalew do marynat, proszku curry, makaronów, żółtego sera, różnego rodzaju zup i sosów, pieczywa i potraw mięsnych. Używana jest również jako dodatek do innych mieszanek ziołowych. Uprażoną lub zmieloną kozieradką warto przyprawiać gotowaną marchewkę, fasolę, kotlety, brokuły lub kalafior, ale także potrawy z jaj oraz pieczone ziemniaki. Zmieloną kozieradką warto posypać zapiekanki z serem - kozieradka nadaje im charakterystyczny aromat i smak.
Właściwości: kozieradka wykazuje działanie ogólnie wzmacniające organizm, stanowią uzupełnienie diety w łatwo wchłaniane białko i tłuszcze roślinne. Kozieradka ułatwia również przyswajanie węglowodanów, a ponadto wpływa korzystnie na poziom cholesterolu oraz pobudza wydzielanie soku trawiennego i regenerację wszystkich tkanek. Szczególnie polecana jako zioło wzmacniające dla rekonwalescentów i sportowców. Kozieradka poprawia apetyt oraz przyczynia się do podniesienia naturalnego poziomu testosteronu w organizmie oraz zwiększa libido.

Więcej informacji: >KLIK<


Moja opinia: Przyprawa jasnobeżowa o zapachu korzennym. Bardzo dobra jako przyprawa dań azjatyckich i orientalnych. Dodaję również odrobinę do marynowanych warzyw oraz gotowanych lub smażonych warzyw. Skorzystałam z rady Kociołka Smaków i posypałam nim zapiekanki. Przyprawa świetnie się z nimi komponuje, dlatego kozieradka teraz zawsze mi towarzyszy przy daniach z większą ilością sera.



Kolendra suszona liść:

Kilka słów od producenta: Zastosowanie: kolendrę stosuje się jako przyprawę kuchenną do różnych mięs (baraniny, wieprzowiny, dziczyzny, do nadziewanej i pieczonej gęsi), do pasztetów, sosów, jaj, marynat jarzynowych, grzybów, wódek, likierów, wina, a także do marynowanych śledzi, past, ogórków, buraków, jarzyn. Doskonale komponuje się z daniami z dodatkiem grochu, soczewicy i fasoli. Odmienia i wzbogaca smak piernika, szarlotki i ciasta marchewkowego. Korzenny aromat owoców znalazł również zastosowanie w przygotowywaniu kompotów. Kolendra jest rewelacyjna w kompozycji z grzanym piwem i winem. Kolendry używamy zarówno do potraw słodkich jak i pikantnych. Jest jednym z głównych składników mieszanki curry. Aromatyzuje się nią klasyczne warzywne francuskie przystawki a'la grecque. Kolendra stanowi składnik wielu mieszanek przyprawowych. Posiada korzenny aromat, przyjemny i ciekawy słodko-ostry smak. Dodawana jest zazwyczaj 10-15 minut przed końcem gotowania.
Właściwości: kolendra pobudza i ułatwia procesy trawienia, wzmaga ruch jelit, działa wiatropędnie, oczyszcza krew. Zaleca się ją w schorzeniach układu pokarmowego, jak nieżyty żołądka i jelit, podczas biegunek i wzdęć. Może być stosowana w schorzeniach wątroby i pęcherzyka żółciowego. Kolendra działa także przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Jest bogatym źródłem witaminy B1, B2, B3 oraz witaminy C. Dostarcza organizmowi takich minerałów jak: sód, wapń, potas. Pomaga w kłopotach z nadmiernym wzrostem flory bakteryjnej i chorób układu nerwowego, przeciwdziała nadmiernej fermentacji w przewodzie pokarmowym.

Więcej informacji: >KLIK<


Moja opinia: Kolendra jest drobno posiekana, o korzenno- pieprzowym smaku. Świętnie podkręca smak zup, szczególnie rosołu. Używam jej często do domowych sosów do sałatek. Zawsze znajdzie miejsce w faszerowanych jajkach, czy zapiekanych, faszerowanych pieczarkach, pomidorach i papryce. Jest świetnym dodatkiem do gęsinego farszu z kaszy. 



Papryka wędzona słodka:

Kilka słów od producenta: Zastosowanie: papryka wędzona słodka jest idealna i niezastąpiona w fasolce po bretońsku, gulaszu węgierskim czy grochówce. Wyśmienita także do bigosu, zapiekanek ziemniaczanych, sałatek, zup, sosów, potraw mięsnych, ryb, warzyw, potraw i mięs z grilla. Jest także popularnym, aromatycznym barwnikiem spożywczym, doskonale barwi sosy (np. majonezowy i śmietanowy) oraz potrawy z jaj, ryżu i drobiu. Odmieni smak pizzy, bruschetty i innych dań charakterystycznych dla kuchni włoskiej bądź hiszpańskiej.
Właściwości: papryka wpływa korzystnie na odporność organizmu i procesy trawienne. Zawiera duże ilości witamin z grupy B i C, beta-karotenu oraz olejki eteryczne. Papryka należy do przypraw pobudzających wydzielanie soku żołądkowego i poprawę apetytu. W medycynie chińskiej papryka leczy depresje i zmęczenie. Wykazuje także właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Wpływa silnie na błony śluzowe, dlatego działa oczyszczająco. Papryka zalana 70% alkoholem może służyć jako środek do nacierania, działający uśmierzająco na nerwobóle i bóle korzonków. Trzeba jednak uważać, by nie dostała się do oczu. Nie powinny jej także nadużywać osoby z wrzodami żołądka czy dwunastnicy.

Więcej informacji: >KLIK<


Moja opinia: Przyprawa, którą znajdziemy w chyba każdej kuchni :) Niezastąpiona do mięs, szczególnie drobiu. Używam jej także do barwienia i lekkiego doprawienia sosów sałatkowych. Nie wyobrażam sobie bez niej gulaszu czy fasolki po bretońsku, także w wersji z ciecierzycy. Dodaję ją też do sałatek warzywnych, doprawiam surówki i wszelkie potrawy z kapusty kiszonej.

Logo

Komentarze

  1. Przyprawy są cudowne o a że jest kolendra w liściu super:)

    OdpowiedzUsuń
  2. przyprawy to zawsze dobra sprawa :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo fajna recenzja,ja uwielbiam dobrze przyprawione jedzenie :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Z chęcią bym wypróbowała jakieś produkty tej firmy :-)

    OdpowiedzUsuń
  5. Uwielbiam słodką paprykę :D dodaje ją praktycznie do wszystkiego :D idealnie dodaje ostrości potrawą

    OdpowiedzUsuń
  6. Kozieradkę używam do włosów :D resztę do gotowania :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O kurcze, nie wiedziałam, że można jej używać do włosów :)

      Usuń
    2. Nie wiedziałam, że w taki sposób można jej używać :)

      Usuń
  7. Kozieradki to jeszcze chyba nie używałam.

    OdpowiedzUsuń
  8. Dobrze przyprawione dania to jest to. :)

    OdpowiedzUsuń
  9. potrawy z tymi przyprawami muszą być pycha ;)

    OdpowiedzUsuń
  10. Szczerze powiedziawszy to kozieradki jeszcze nigdy nie używałam, raz jadłam ser koryciński z dodatkiem kozieradki i powiem że był pyszny, więc czas najwyższy pokusić się o nią by znalazła się w mojej kuchni i potrawach:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz :)
Jeżeli zaciekawił Cię mój blog to zapraszam do obserwowania :)
Jak zaobserwujesz to napisz mi o tym, a się odwdzięczę :)

Popularne posty: