Recenzja: Romanse wszech czasów- Dagny Kurdwanowska- Wydawnictwo Sfinks


Miłość- uczucie silnie łączące ludzi, które towarzyszy od początku istnienia. Kiedy w moje ręce wpadła książka Wydawnictwa Sfinks to od razu zabrałam się do lektury. Zapraszam na recenzję ;)

Kilka słów od Wydawnictwa: Każda epoka miała swoich miłosnych wywrotowców, którzy postępowali wbrew regułom i nie zważając na cenę schodzili na złą drogę. To właśnie ich śladem postanowiła podążyć autorka – tropem literackich cudzołożników, kochanków, uwodzicieli, femmes fatales, nieszczęśliwie zakochanych, by sprawdzić, jak pisarze i intelektualiści reagowali na ewolucje i rewolucje obyczajowe, w jaki sposób przekładali na język powieści pragnienia, uniesienia i namiętności współczesnych sobie lub odległych historycznie, lecz wciąż fascynujących ludzi. 
Opowiadając o ich losach prześledzimy zmiany w postrzeganiu miłości i seksualności, tworzeniu się stereotypów i mitów na ten temat, definiowaniu obszarów tabu i próbach wybrnięcia z konfliktu między chrześcijańską doktryną a świecką namiętnością. Moralność religijną realizowano w małżeństwie, a erotyzm – poza nim. Tak narodziła się instytucja romansu – lekarstwa na rozpalone zmysły i dojmujący brak miłości. Piszącemu o wielkich romansach nie wolno ulec pokusie ich idealizacji. Musi pamiętać o mrocznej stronie takich związków – losie porzuconych, zdradzonych i odrzuconych małżonków, oszukanych rodziców. 
Szczęście kochanków było często ich nieszczęściem. Kim byli mężowie Anny Kareniny i pani Bovary? Jakimi motywacjami kierowali się rodzice Romea i Julii? Czy cierpieli lub czuli się zranieni? Temat zdrady to jeden z lejtmotywów naszego życia. Miłość, seks i śmierć – wielka literatura karmi się takimi historiami i bohaterami. 

Więcej informacji: >KLIK<


Moja opinia: Okładka bardzo przyjemna dla oka, oprawa miękka. Już po kilku stronach wiedziałam, że nie tego spodziewałam się po lekturze... przerosła ona moje oczekiwania. Autorka napisała książkę traktującą o miłości, namiętności i pożądaniu w literaturze zachodniej. Dagny Kurdwanowska przedstawia temat miłości w łatwy i przyjemny sposób na podstawie między innymi klasycznych historii, legend i powieści. Przy tym nie zapomina o głównym- ewolucji w przedstawianiu miłości oraz towarzyszącym uczuciu porywom serca, zdradzie, namiętności i pożądaniu.


"Romanse wszech czasów" to świetna i fascynująca podróż po miłości i seksie w literaturze na przestrzeni wieków. Autorka opisuje wszystko z wielkim zaangażowaniem, widać jej ogromne oczytanie i widzę na temat literatury. Lektura przygotowana jest w każdym calu perfekcyjnie, a wszystko to napisane lekkim, przyjemnym i przyjaznym językiem dla czytelnika. 


Dagny Kurdwanowska nie koncentruje się jedynie na odtworzeniu historii bohaterów, nie jest to żadne opracowanie. Autorka pokazuje jak ewoluowała miłość, a wraz z nią literatura. W ten sposób Kurdwanowska przeprowadza czytelnika przez tę ewolucję, wskazując punkty zwrotne. 


Czyje losy więc poznamy? Książka ukaże nam tragiczną miłość Romea i Julii, Tristana i Izoldy, ale i przeanalizuje pamiętniki słynnego podrywacza i kochanka Casanovy. Dowiemy się również wiele o kontrowersyjnej miłości  dorosłych do nastolatków w “Lolicie”, czy też małżeńskiej zdradzie w “Co się wydarzyło w Medison County”. A to tylko zalążek przedstawionych tytułów.


Autorka nie skupiła się tylko na relacjach damsko- męskich, ale również homoseksualnych. Nie zabraknie i bohaterów dramatycznych, cierpiących z powodu braku miłości, takich jak Werter.


"Romanse wszech czasów" ukazują więc różne odcienie miłości- znajdziemy przeróżne historie. Sprawia to, że lektura jest pełna – możemy przeczytać o trudnej miłości, romantycznych uniesieniach, pożądaniu i cierpieniach. Wszystko, co kojarzy nam się z tym uczuciem, zostało tu zawarte. Autorka przytacza różne pozycje naukowe, rozprawy i artykuły, które dopełniają jej analizę. Jej spostrzeżenia się celne i poparte dowodami z lektur i dodatkowych tekstów.


Poza tekstem mamy też dodatki wizualne. Obrazy wzbogacają treść, dopełniają całość. Do tego znajdziemy dużo ciekawostek. Całość wygląda bardzo estetycznie. Książka jest wydana bardzo ładnie – dopracowano najmniejsze szczegóły. Numeracja stron została umieszczona w małych serduszkach.


Książkę polecam każdemu, a w szczególności przyszłym maturzystom. Bo to nie tylko świetna pozycja na nudę, ale i przypomnienie treści niektórych ważnych lektur szkolnych.

Książkę można kupić tutaj: Księgarnia internetowa Sfinks.info

Komentarze

 1. Wydaje się być naprawdę ciekawa ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wydaje się być ciekawa. Ja jednak wolę książki o tematyce fitnessowej , powieści polskie bądź książki...o tematyce marketingowej :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tego ostatniego to się nie spodziewałam :D

   Usuń
 3. O wydawnictwie czytam pierwszy raz. Romanse...zapowiadają się ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 4. miałam pisać, że książka fajna do pisania pracy o miłości ;) a zapomniałam, że od tego roku matura ustna przebiega inaczej :)
  Ale fajna książka ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze nawet nie wiem jak teraz przebiega matura... 5 lat temu pisałam :P

   Usuń
 5. Ja nie przepadam za romansami więc nie wiem czy by mnie wciągnęła.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja najbardziej lubię kryminały i książki fantasy :) Jakoś nie po drodze mi do romansów :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie lubię tematu miłości ale ta książka może być bardzo ciekawa!!!

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię czytać romanse, ale tylko we współczesnej odsłonie, dlatego raczej nie skuszę się na powyższą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam i nawet mi się podobała :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Muszę sięgnąć po tą pozycję :)

  OdpowiedzUsuń
 11. bardzo ładna okładka:) i w ogóle miłe oku wydanie, jednak niestety tematyka nie mój klimat.

  OdpowiedzUsuń
 12. Sama okładka zachęca do czytania :)

  OdpowiedzUsuń
 13. lubie romanse starodawne:) wydaje się być naprawdę ciekawa:) chetnie po niej sięgnę!

  OdpowiedzUsuń
 14. książka jest ekstra :D Bardzo bym chciała ją przeczytać :D

  OdpowiedzUsuń
 15. ja bym chetnie przeczytała;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Ja tak co do romansów to na dwa razy. Ale, ale... idzie wiosna, może warto zrobić sobie małą przerwę od cięższych lektur i przerzucić właśnie na wyżej wspomniane romanse :) Od czasu do czasu lubię :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Co prawda nie czytam romansów ale myślę ze ta mogła by mnie zainteresować

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz :)
Jeżeli zaciekawił Cię mój blog to zapraszam do obserwowania :)
Jak zaobserwujesz to napisz mi o tym, a się odwdzięczę :)

Popularne posty: